کاربرد پوکه در حذف آهن از آب ماهی

پوکه معدنی قروه دارای کاربردهای فراوانی از ساختمان سازی تا کاربرد پوکه در مترو میتوان نام برد.

یکی دیگر از کاربردهای دیگر پوکه استفاده از آن برای حذف آهن در آب استخرهای پرورش ماهی است. آهن یکی از عناصر موجود در لایه های زیرین زمین میباشد که وجود بیش از اندازه این عنصر در آب خطرات زیادی را به همراه دارد. در این مقاله شما با کاربرد پوکه در حذف آهن از آب آشنا می شوید.

پوکه قروه دارای آزمایشگاههای مجهزی به همراه تیم متخصص میباشد که بر روی چندیدن نمونه از آبهای استخر پرورش ماهی آزمایشاتی را در این خصوص انجام داده است که در نهایت منجر به مطالعاتی در مورد آهن حل شده در آب با استفاده از پوکه معدنی در مخزن های آب یک و نیم لیتری در دو سطح 10 و 20 گرمی شده است.

در این آزمایشات بطور مداوم هر 10 دقیقه از آب محلول نمونه برداری شده و میان غلظت آهن در آب سنجیده می شود. نتیجه این آزمایشات نشان میدهد که پوکه قابلیت جذب آهن موجود در محلول را دارد.

به دلیل قیمت پایین پوکه و همچنین قابلیت استفاده مجدد و همچنین دسترسی آسان و ارسال پوکه به سراسر کشور توسط شرکت پوکه قروه و طبق نتایج بدست آمده توسط تیم پوکه قروه استفاده از پوکه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب به شدت توصیه می شود.

جذب آهن در آب با پوکه معدنی

آهن یکی از منابع زیرزمینی است که به آب های زیرزمینی به راحتی نفوذ می نماید به همین خاطر آهن یکی از عناصری زیرزمینی میباشد که به وفور در آبهای زیرزمینی یافت می شود.

آهن به دو شکل یون فریک و فرو در آب های زیرزمینی یافت شده و آبها سرا آلوده می نماید.

آبهای زیرزمین معمولا از نوع دوم بوده یعنی فرو بوده و بصورت محلول در آب موجود میباشند. این آبها در سطوح زیزین کاملا شفاف بوده که به محض تماس با هوا تیره شده و به شکل رسوب قهوه ای رنگ در می آیند. وجود بیش از 3 میلی گرم از آن در هر لیتر از آب باعث مزه دار شدن آب شده و باعث تغییر رنگ در آب می شود.

این آلودگی باعث تشکیل رسوب در آب شده و همچنین سبب رشد و تکثیر باکتری های موجود در آب می شود. درسالهای اخبر مطالعات فراوانی برای دست یافتن به یک ماده مقرون صرفه که جذب بالایی برای اینگونه رسوبات داشته باشد انجام شده است.

پوکه معدنی به عنوان یک ماده معدنی در حذف آهن و فلزات از آب میباشد که این جایگزینی بر اثر مطالعات فراونی بدست آمده است.

مزیت های استفاده از پوکه معدنی برای حذف آهن از آب

 • پایداری پوکه در برابر محلول های آلی و میکروب ها
 • سبک بودن و وزن کم پوکه
 • این ماده معدنی در کشور ایران و بخصوص در غرب کشور به شدت یافت شده که پوکه قروه یکی از تولید کنندگان اصلی پوکه معدنی در غرب کشور است.
 • این ماده معدنی به راحتی در دسترس است
 • قیمت این ماده نسبت به سایر مواد مشابه جهت استفاده در تصفیه خانه ها بسیار مقرون به صرفه میباشد
 • پوکه پودری پاک کننده ، ضد عفونی کننده و سیقل دهندگی عالی دارد
 • از پوکه در صنعت آب و فاضلاب به عنوان تصفیه کننده آب استفاده می شود

 کاربرد پوکه معدنی در استخر ماهی

کاربرد ماهی در پرورش ماهی

پرورش ماهی از جمله مشاغلی است که در صورت سهلنگاری باعث خسارات زیادی می شود. با وجود اینکه در این صنعت از روش های زیادی جهت جلوگیری از وقوع بیماری در ماهی ها بکار گرفته می شود ولی همچنان بیماری های فراونی هر سال در شغل آبزی پروری وجود دارد که باعث وارد شدن خسارات فراوانی به دلیل ابتلا ماهی و آبزیان به این بیماری به پرورش دهنگان این صنعت وارد می شود.

پوکه معدنی یکی از مواد تاثیرگذار در ضدعفونی کردن آب میباشد که به دلیل دارا بودن خاصیت گندزدایی در مقایسه با سایر مواد ضدعفونی کننده از قدرت بسیار بالاتری برخوردار میباشد.

 استفاده از پوکه معدنی برای حذف آهن

در ابتدا قبل از انجام آزمایشات لازم بر روی آب به جهت بیولوژیکی باید در ابتدا میزان آهن حل شده در آب را بررسی نمود. آب های از لحاظ دارا بودن آهن حل شده در خود به سه دسته تقسیم می شوند :

 • آب هایی که دارای 3/0 تا 5/0 میلی گرم آهن در هر لیتر میباشنذ و به آبهای با آهن بالا شناخته می شوند
 • آب هایی که دارای 5/0 تا 1 میلی گرم آهن در هر لیتر از آهن میباشند دارای آهن نسبتا زیاد
 • 1 تا 3 میلی گرم در هر لیتر به آهن زیاد در آب
 • بیش از 3 میلی گرم در هر لیتر به آبهای دارای آهن خیلی زیاد گفته می شوند

بیشترین صدمه توسط آهن موجود در آب به آبشش های ماهی وارد می شود. به دلیل رسوب آهن موجود در آب در آبشش های ماهی باعث تکثیر باکتری های بر روی آبشش ها و دهان ماهی می شود که همین امر منجر به مرگ ماهی می شود.

بهترین کار برای جلوگیری از چنین خساراتی استفاده از یک ماده کاملا بی خطر و مقرون به صرفه میباشد. یکی از کاربردهای اصلی پوکه معدنی در حذف آهن محلول در آب میباشد.

کاربرد مهم دیگر پوکه در استخرهای پرورش ماهی حذف سولفیت هیدروژن بوده که همین ماده گاز سمی بوده و به شدت برای ماهی ها خطرناک میباشد. • 08735243612 - دفتر
 • 09015522121
 • 09908164480

مطالب مشابه

تاریخ انتشار 1398/4/3 در دسته پوکه معدنی