پوکه معدنی به عنوان یکی از بهترین و در عین حال عجیب ترین در بین سنگ های آذرین است. این سنگ که در دل کوه های آتشفشاتی تشکیل می شود دارای خواص بسیار زیاد و کاربردهای فراوان منحصر به فرد خود است.

فراوانی این ماده معدنی بیشتر در نواحی کوهستانی به چشم میخورد بنابراین نواحی غربی کشور ایران به خصوص استان کردستان و در قلب آن شهرستان قروه دارای بیشترین منابع از این نوع سنگ معدنی در کشور است. تنوع این ماده معدنی در این شهرستان بسیار گسترده میباشد و یکی از تولید کنندگان و تامین کنندگان اصلی در این زمینه پوکه قروه است که به دلیل شناسایی و استخراج سریع،  این سنگ آذرین را در بهترین حالت خود از دل کوه استخراج کرده و به تمامی کشور ارسال می نماید.

مزیت سبکی پوکه

سبک سازی سازه

پوکه معدنی دارای کاربردهای فراوانی میباشد که این کاربردها به دو دلیل اصلی هنگام شکل گیری این سنگ معدنی در دل کوه به وجود آمده است. این دو خاصیت اصلی شامل سبک بودن ودر عین حال مقاوم بودن این ماده معدنی میباشد. سبک بودن به دلیل اینکه در زمان فوران این ماده معدنی به سطح زمین و در اثر برخورد این ماده داغ با سطح هوا حباب های ریز فراوانی در سطح آن تشکیل می شود که همین حباب تشکیل شده در سطح این ماده معدنی سبب به وجود آمدن حفره های ریز و درشت در بافت پوکه شده و در نهایت منجر به وزن سبک آن می شود.

مقاوم بودن این ماده معدنی نیز به دلیل عناصر تشکیل دهنده اصلی این ماده معدنی است که بطور شگفت انگیزی منجر به استحکام این ماده معدنی می شود.

مشخصا هر چه بیشتر سبکتر کردن ساختمان ها و سازه های ساخته شده خود یکی از مزیت های بزرگ در امر ساخت و ساز به حساب می آید. استفاده از بلوک پوکه ای در ساختمان ها و همچنین شیب دهی ساختمان همگی از کاربردهای اصلی پوکه به حساب می آیند و دلیل این استفاده وزن بسیار کم این ماده معدنی میباشد. بنابراین استفاده از آن سبب می شود تا در حد بسیار زیادی وزن ساختمان خود کاهش یابد.

نیاز روزافزون به سبک سازی ساختمان

با مرور وقایع طبیعی در تاریخ همچون زلزله که به عنوان یکی از بدترین بلاهای طبیعی از آن در سالهای گذشته در کشورمان ایران نام برده می شود بنابراین بیش از پیش نیاز به مقاوم سازی ساختمان در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله بیشتر حس خواهد گشت. استفاده از پوکه در سبک سازی سازه و ساختمان ها سبب می شود تا ساختمان در زمان وقوع زلزله به دلیل وزن کمتری که دارد آسیب جدی ندیده و در عین حال به دلیل استحکام این ماده معدنی باعث مقاومت بیشتر ساختمان در برابر زلزله می شود.

بتن پوکه

در مصالح سنتی بکار برده شده در ساختمان همچون ماسه به دلیل وزن زیاد و همچنین استحکام بسیار کم این ماده باعث شده تا وقوع حوادثی همچون زلزله، تلافات جانی را در پی داشته باشد. استفاده از پوکه در ملات سیمان بجای ماسه سنگین و بی کیفیت دارای مزیت های زیر میباشد :

  • همانطور که قبلا هم اشاره شد استفاده از پوکه به عنوان یکی از مواد اصلی در مصالح ساختمانی سبب کاهش وزن چشمگیر ساختمان می شود.
  • قدرت چسبندگی پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی بیشتر بوده و در نتیجه باعث افزایش مقاوت ساختمان در برابر زلزله می گردد
  • استفاده از این ماده معدنی حتی در زمان شناژبندی باعث کاهش هر چه بیشتر وزن ساختمان می شود


  • 08735243612 - دفتر
  • 09015522121
  • 09908164480

مطالب مشابه

تاریخ انتشار 1399/1/2 در دسته پوکه معدنی