بلوک پوکه ای یکی از انواع کاربردهای پوکه معدنی است که بیشترین مصرف این بلوک ها در ساختمان سازی است.

پوکه معدنی عدسی و پوکه پودری که به پوکه ماسه ای نیز معروف است یکی از انواع پوکه های تولید شده در پوکه قروه میباشند که به دلیل اندازه مناسب این نوع پوکه ها بهترین گزینه برای ساخت بلوک های پوکه ای میباشند.

ساخت این نوع بلوک ها به دلیل استفاده از پوکه معدنی باعث شده تا ساختمان وزن بسیار کمتری داشته باشد و در مجموع باعث کاهش وزن ساختمان شود.

پوکه معدنی با توجه به شکل گیری در دل کوه های آتشفشانی از استحکام بسیار مناسبی برخوردار است. شکل گیری پوکه به این صورت خواهد بود که در هنگام خروج مواد مذاب و فشار گازهای داخل مواد باعث ایجاد حباب هایی می شود. همین حباب ها با باعث ایجاد حفره های ریز فراوانی در ساختار پوکه معدنی می شود. وجود همین حفره های ریز و متعدد در پوکه باعث سبک شدن وزن آن شده است.

وزن کم پوکه یکی از مزیت های بسیار مهم آن میباشد که استفاده از آن باعث شده تا وزن بلوک پوکه ای ساخته شده از آن نیز به شدت کاهش میدهد.

پوکه معدنی که برای ساخت بلوک استفاده می شود باید مقاومت بالایی را داشته باشد تا بتواند فشارهای خارجی همانند وزن ساختمان را به خوبی تحمل کند. در عین حال که باید از استحکام خوبی برخوردار باشد باید نسبت به سایر مصالح ساختمانی وزن کمتری داشته باشد.

استفاده از بلوک پوکه ای

خصوصیات بلوک پوکه ای

 • وزن بلوک پوکه ای 4 کیلوگرم است که در مجموع 3 کیلوگرم وزن پوکه و 1 کیلوگرم سیمان

تولید بلوک پوکه ای

تولید بلوک پوکه ای بصورت مکانیزه

برای تولید بلوک پوکه ای از یک خط تولید خطی استفاده می شود.در این سیستم ابتدا مواد لازم جهت بارگیری به دو صورت وزنی و حجمی وارد خط تولید شده و این مواد با حجم ثابتی که برای ساخت بلوک پوکه ای لازم است وارد میکسر می شوند.

سپس سیمان و آب مورد نیاز به آن اضافه شده و در انتها ملات مورد نظر به درون مخزن ها ریخته می شود.

در مرحله بعد دستگاه با فشار پرس بلوک ها را بر روی پالت های چوبی قالب گیری می کند. بلوک های قالب گیری شده از طریق نوار نقاله به قسمت بالابر یا همان آسانسور منتقل می شوند و در نهایت بوسیله لیفتراک بر روی پالت های فلزی جابجا می شوند.

در آخرین مرحله پس از طی 24 ساعت بلوک های تولید شده نشانگذاری شده و پس از طی مرحله آزمون های کیفی و انجام آزمایشات لازم بر روی بلوک ها وارد انبار می شوند.

تولید دستی بلوک پوکه ای

در روش دوم برای تولید بلوک پوکه ای اقلام و تجهیزات  زیر مورد نیاز میباشد :

 • استفاده از قالب های آماده
 • دستگاه میکسر
 • پرس هیدرولیک
 • اولین مرحله مخلوط کردن تمامی مواد به اندازه کافی میباشد.
 • سپس مواد مخلوطی را در دستگاه میسکر ریخته می شود تا ملاتی یکدست و صاف بدست آید.
 • ملات حاضر شده را به درون قالب ها ریخته می شوند.
 • قالب هایی را که با ملات پر شده را درون دستگاه لزرنده قرار داده می شوند تا با لرزشی که ایجاد میکند فضای خالی داخل قالب ها به خوبی پر شود.
 • در مرحله بعد قالب ها درون کوره قرار می گیرند.
 • در نهایت قالب ها پس از خشک شده شماره گذاری می شوند.

کاربردهای بلوک پوکه ای

 • ساخت دیوار های اصلی و فرعی ساختمان ها
 • استفاده از آنها بجای مصالح سنتی همچون آجر باعث کاهش وزن ساختمان می شود
 • به دلیل وجود استحکام در پوکه معدنی مقاومت و استحکام ساختمان افزایش یابد
 • استفاده از بلوک پوکه ای باعث ایجاد یک عایق مناسب برای سرما و گرما و همچنین بهترین عایق صوتی در ساختمان می شود
 • استفاده از بلوک پوکه ای در ساختمان خیلی راحت بوده بطوریکه حتی افراد تازه کار نیز به راحتی می توانند از آن در ساختمان سازی استفاده نمایند
 • آخرین کاربرد و یا به نوعی مزیت بلوک پوکه ای نیز محسوب می شود صرفه جویی در هزینه ها است که تا حد زیادی هزینه های ساخت و ساز را کاهش میدهد

مزایای بلوک پوکه

بلوک پوکه ای

وزن کم

وزن کم خود یکی از مزیت های اصلی پوکه معدنی است. همانطور که قبلا هم اشاره شد به دلیل وجود حفره های فراوان در ساختار پوکه به هنگام شکل گیری این ماده معدنی، از وزن کمی برخوردار است. این وزن کم باعث آسان شدن کار با بلوک پوکه ای شده و باعث افزایش سرعت روند اجرای کار می شود.

کشور ایران بر روی گسل های فراوانی قرار دارد به همین دلیل در زمان زلزله نیروی وارد شده بر ساختمان رابطه مستقیم با وزن آن دارد در نتیجه به دلیل استفاده از بلوک پوکه ای در ساختمان باعث می شود تا وزن سازه کاهش یابد.

بطور متوسط وزن دیوارهای ساخته شده با بلوک پوکه ای دو و نیم برابر کمتر است.

عايق حرارتي

پوکه قروه از یک تیم متخصص و تجهیزات آزمایشگاهی مجهزی برخوردار است که با وجود همیت تجهیزات همواره با کیفیت ترین پوکه معدنی را تولید و به سراسر کشور ارسال می نماید.

بر اساس آخرین آزمایشات صورت گرفته در پوکه غرب پوکه بتنی از ضریب حرارتی ۰٫۱۷w/m.k برخوردار میباشد.

بلوک پوکه ای ساخته شده از پوکه و سیمان عایق حرارتی مناسبی برای دیوارهای ساختمان است. البته این نه فقط بصورت یک فرضیه بلکه توسط سازمان بهینه سازی کشور نیز تایید شده و بر همین اساس مصوبه ای تحت عنوان مبحث طرح 19 مقررات ملی ساختمان به تصویب رسیده است.

عايق صوتي

پوکه معدنی دارای سطحی زبر است که بر اثر برخورد ذرات هوا به آن باعث ایجاد اصطکاک می شود.

دانه های پوکه به دلیل وجود حفره های ریز فراوان در داخل آن و سطحی زبر و ناصاف به خوبی صدا را به خود جذب می کنند. میزان عایق صوتی ایجاد شده در دیوارهایی که با بلوک پوکه ای ساخته شده اند به میزان 46 دسیبل نسبت به نمونه های دیگر که با مصالح سنتی همچون آجر ساخته شده اند کمتر است.

استحکام دیوارها با بلوک پوکه ای

به دلیل شکل گیری پوکه قروه در شرایط خاص باعث می شود تا این ماده معدنی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد. استفاده از پوکه در بلوک پوکه ای باعث شده تا مقاومت ساختمان هایی که در مناطق زلزله خیز قرار دارند چند برابر شود. این مزیت باعث شده تا ساختمان بیشترین مقاومت را در برابر نیروی وارد شده زلزله داشته باشد.

سهولت کار با بلوک پوکه ای

در زمان انجام عملیات برق کشی و کارهای تاسیساتی ساختمان پوکه قروه در عین مقاومت به آسانی بریده می شود. همچنین در صورت شکستن بلوک به دو نیم دقیقا از همان محل ضربه شکسته می شود تا ضایعات حاصل از عملیات برقکاری و تاسیساتی ساختمان به حداقل برسد.

مقاوم در برابر آتش

همواره میزان مقاومت اجزای ساختمان نسبت به آتش بر اساس زمان سنجیده می شود یعنی مدت زمانی که مصالح ساختمانی توان تحمل در برابر آتش بدون آتش گرفتن را دارند. پوکه معدنی در دمای بسیار بالایی ایجاد می شوند که این همان دمای ذوب است که از دل کوه های آتشفشانی بیرون میزند. این دما بطور تقریبی 122 هزار درجه سانتیگراد است و میزان دمایی است که پوکه معدنی می تواند تحمل نماید.

این یکی از بزرگترین مزیت های پوکه به حساب می آید که باعث می شود تا ساختمان در برابر آتش سوزی های احتمالی در امان باشد. • 08735243612 - دفتر
 • 09015522121
 • 09908164480

مطالب مشابه

تاریخ انتشار 1398/3/2 در دسته پوکه معدنی