پوکه معدنی از جمله سنگ های معدنی از دسته سنگ های آذرین میباشد که بر اثر فعالیت های آتشفشانی ایجاد شده است.

استخراج پوکه شامل مراحل متعددی است که پس از فعالیت کوه های آتشفشانی و سرد شدن آن شاهد پدیدار شدن ماده معدنی در اطراف آن با نام پوکه هستیم.این پوکه ها همان مواد موجود در هسته زمین هستند که بر اثر فوران به سطح زمین آورده می شوند. پس از پدیدار شدن این ماده معدنی در سطح زمین نوبت به مرحله استخراج آن از دل کوه میرسد.

در گذشته تنها با استفاده از روش های حفاری زیرزمینی قادر به استخراج پوکه بودند اما امروزه استخراج پوکه نیاز به دقت عمل فراوانی دارد چون احتمال مخلوط شدن ضایعات و باطله ها در سطح خاک با پوکه وجود دارد.

مراحل استخراج پوکه معدنی

کشف معدن

مطمئنا اولین مرحله برای استخراج پوکه در ابتدا یافتن کوه های آتشفشانی موجود در منطقه است که دارای منابع زیادی از پوکه باشند.

پوکه قروه پس از کشف معدن پوکه با استفاده از آزمایشاتی متعددی که بر روی پوکه های آن منطقه توسط متخصصان انجام می شود میزان کیفیت پوکه آن منطقه سنجیده می شود.

مراحل کشف معدن شامل موارد زیر میباشند :

یکسری از مناطق با استفاده از تکنیک پیجویی و تکنیک اکتشافی مشخص می شوند.

پس از مشخص کردن مناطق این بار نوبت به نمونه برداری از یک بخش جزئی و همچنین نمونه برداری از کل منطقه است. در هنگام نمونه برداری از منطقه با توجه به عیار بدست آمده میتوان میزان سوددهی آن منطقه را بطور متوسط مشخص نمود و میزان فراوری پوکه معدنی از آن منطقه را مشخص نمود.

پس از مشخص کردن نوع پوکه با توجه به عیار آن میتوان پوکه معدنی موجود در منطقه را در دو دسته کلی زیر تقسیم کرد :

دسته اول شامل مواد زیر میباشند

  • پوکه معدنی، سنگ آهک، سنگ گج، شن و ماسه، لاشه سنگ ساختمانی

مواد معدنی دسته دوم

  •  آهن، قلع، جیوه، طلا، مش و کادیوم و سایر فلزات همانند آن
  • نیترات، فصفات،کربن، نمک
  • سنگ های قیمتی همانند استخراج پوکه معدنی الماس، زمرد، یاقوت، یشم و فیروزه و انواع عقیق
  • سنگ های مخصوص نما و تزئینی
  • استخراج انوع ذغال سنگ و استخراج پوکه معدنی

ثبت معدن برای استخراج پوکه معدنی

اولین مرحله پس از مشخص کردن مناطقی که حاوی منابع عالی پوکه هستند باید مجوزهای لازم را برای ثبت معدن اخذ نمود. چون شما تنها با داشتن مجوز قادر به استخراج و بهره برداری از معدن میباشید.

برای ثبت معدن باید مدارک مورد نیاز را به اداره مربوطه (اداره صنایع و معادن) ارجاع داده و تقاضای ثبت معدن پوکه خود را تحویل دهید. پس از ثبت معدن پوکه باید مجوزهای لازم را تهیه نمایید.

روش استخراج پوکه معدنی

استخراج پوکه شامل یکسری از مراحل میباشد که به ترتیب آنها را در زیر اشاره شده است

 لایه روبی

در اولین مرحله ابتدا به وسیله ابزار آلات معدنی که در اینجا همان بلدوزر میباشد اقدام به باطله برداری و مسطح سازی می شود و همچنین در صورت امکان پله بندی هم در همین مرحله انجام می شود. البته توجه داشته باشید که در صورت پله برداری ارتفاع پله ها باید 60 متر باشد تا سایر تجهیزات و ادوات معدن به راحتی بتوانند در آن مانور داشته و رفت و آمد کنند.عرض پله های ایجاد شده معمولا بین 15 تا 20 متر میباشد و طول یا همان ارتفاع پله ها هم باید بین 40 تا 60 متر باشد.

پس از برداشت پوکه معدنی توسط بلدوزر نوبت به بارگیری پوکه استخراج شده به کامیون ها میرسد. در بعضی مواقع به دلیل وجود سستی در لایه های معدنی و ریزش، درهمان ابتدای کار پس از استخراج  توسط لودر و بلدوزر ها بجای بارگیری به کامیون ها بطور یکباره به داخل انبارها حمل می شوند.

استخراج

در دومین مرحله پس از جداسازی زباله ها و باطله ها و انتقال آن ها به محلی دیگر نوبت به استخراج پوکه معدنی بطور مستقیم از معدن به داخل کامیون ها بطور فله ای توسط بلدوزرها و لودرها است.

جداسازی پوکه معدنی استخراج شده از معدن

در مرحله بعد پس از استخراج پوکه و بارگیری آن در کامیون ها و انتقال آن به انبار پوکه های حمل شده به انبار دسته بندی می شوند. در عملیات جداسازی پوکه های استخراج شده از یکدیگر جدا می شوند و در گروه های مجزا قرار می گیرند. در انتها هر یک از گروه ها بسته بندی شده و پس از درج برچسب برای مشتری ارسال میگردد.  • 08735243612 - دفتر
  • 09015522121
  • 09908164480

مطالب مشابه

تاریخ انتشار 1398/3/2 در دسته پوکه معدنی